Zmiany związane z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii obowiązujące od 2015.07.01

Komunikat ukazujący się w sprzedaży po wybraniu leku z zaznaczoną opcją ostrzeżenia "Ograniczenie w sprzedaży" Komunikat ukazujący się w sprzedaży po wybraniu leku z zaznaczoną opcją ostrzeżenia "Ograniczenie w sprzedaży"

W związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, od 1 lipca 2015 roku w życie wchodzą ograniczenia w wydawaniu leków kategorii OTC zawierających w składzie pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę:

  • możliwa jest sprzedaż tylko 1 opakowanie leku, który zawiera wymienione substancje psychoaktywne,
  • leki takie nie mogą być wydawane osobom niepełnoletnim,
  • farmaceuta może odmówić wydania takiego leku jeżeli uzna, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie życia lub zdrowia.

Dzisiejszego dnia tj. 2015-06-30 została opublikowana nowa wersja programu KS-AOW, w której dodano ostrzeżenie o sprzedaży leków zawierających w swoim składzie substancje psychoaktywne. Odpowiednie ostrzeżenie - "Ograniczenie w sprzedaży" można ręcznie włączyć na karcie leku w zakładce "Ostrzeżenia". Aktualnie czekamy na wersję bazy BLOZ, która pozwoli na aktualizację znacznika w sposób automatyczny.

Ostatnio zmienianywtorek, 30 czerwiec 2015 15:05